Списак премијера Русије

У пост-совјетској руској федерацији, премијер је на другом мјесту само на предсједника, а насљедник на исту. Премијера именује предсједавајући. То је друга највиша позиција у земљи, али титула је неформална и никада није поменута у руском Уставу и савезним законима. Међутим, титула је призната као председник Владе Руске Федерације.

Улога премијера је у административном капацитету. Дмитриј Медведев је садашњи премијер Русије. Премијер се именује на период од шест година за један мандат, али број термина нема ограничења. Иако може бити смењен по одлуци председника. Током монархије у Русији, премијер је такође именован од стране цара, али није постављен ниједан мандат на његов положај. Међутим, током совјетске ере, та позиција је била петогодишња на један рок и подложна је разрешењу од стране генералног секретара.

Премијери Руске Федерације

Борис Николаиевицх Иелтсин

Борис Николаиевицх Иелтсин (1931-2007) био је први премијер Руске Федерације (6. новембар 1991. - 15. јуни 1992.). Јељцин је рођен у Бутки, Свердловск, СССР. После његовог мандата постао је председник Руске Федерације до 1999. године. Дипломирао је грађевинарство на Уралском политехничком институту. Постао је пуноправни члан Комунистичке партије и примио Лењинску наредбу 1981. године и постао први секретар Комитета ЦПСУ Свердловске области 1985. године. Јељцин је срушио социјализам и покренуо тржишну економију Руске Федерације.

Иегор Тимуровицх Гаидар

Иегор Тимуровицх Гаидар (1956-2009) био је други премијер Руске Федерације (15. јуни 1992. - 14. децембар 1992.). Гаидар је рођен у Москви, СССР. Био је писац и економиста који је дипломирао на Московском државном универзитету. Био је члан Комунистичке партије и уредник Комунистичког часописа. Придружио се Јељцину након распада СССР-а и постао савјетник. Био је познат као спасилац руске економије, али је критикован због немилосрдних економских реформи. Као вршилац дужности премијера Јељцина, касније га је замијенио Виктор Черномирдин.

Виктор Степанович Черномирдин

Виктор Степанович Черномирдин (1938-2010) био је двапут премијер Руске Федерације (трећи 14. децембра 1992. - 23. марта 1998.), (пети 23. августа 1998. - септембра 11, 1998). Дипломирао је на Државном техничком универзитету у Самари и Московском државном отвореном универзитету. Касније је постао члан Комунистичке партије и постао политичар и предсједник Енергетске компаније Газпром. Оставио је наслеђе дипломатије и духовите изреке које су постале део руског језика.

Сергеи Владиленовицх Кирииенко

Сергеи Владиленовицх Кирииенко (1962) био је четврти премијер Руске Федерације (23. март 1998. - 23. август 1998.). Био је политичар, а сада шеф Росатома, државне корпорације за нуклеарну енергију. Рођен је у Сукхумију, али је провео дјетињство у Сочију, на југу СССР-а. Завршио је Институт за водопривреду у Нижњем Новгороду (Горки). Био је познат као један од нових реформиста који нису успели да унапреде економију земље. Он је поднео оставку након руске финансијске кризе 1998. године.

Јевгениј Максимович Примаков

Јевгениј Максимовић Примаков (1929-2015) био је шести премијер Руске Федерације (11. септембар 1998. - 12. мај 1999.). Био је премијер, министар иностраних послова, шеф обавештајне службе и председник Врховног савета СССР-а. Рођен је у Кијеву, Украјинска ССР. Студирао је на Московском институту за оријенталистике и Московском државном универзитету. Био је и новинар и дописник Правде (1956-1970). Такође је имао неколико директора на академијама науке у земљи. Оставио је наслеђе дипломатије, мултилатерализма и успешну пореску реформу коју су сви демократски примили.

Сергеи Вадимовицх Степасхин

Сергеј Вадимовић Степашин (1952) био је седми премијер Руске Федерације (12. мај 1999. - 9. август 1999.). Политичар и садашњи предсједник Рачуноводствене коморе Русије. Рођен је у Лишункуу, Кина. Студирао је на Вишој политичкој школи Министарства унутрашњих послова СССР-а и Војно-политичкој академији. Доктор права и државни савјетник. Он је истовремено био министар правде и министар унутрашњих послова. Добитник је многих признања и медаља у својој дугој каријери у влади.

Владимир Владимирович Путин

Владимир Владимирович Путин (1952) био је двапут премијер Руске Федерације (осми - 9. август 1999. - 8. мај 2000.), (дванаести - 8. мај 2008 - 7. мај 2012). Рођен је у Лењинграду, СССР. Студирао је пословно право на државном универзитету у Санкт Петербургу. Говори немачки и практикује џудо. Био је члан Комунистичке партије до 1991. године. Касније се придружио КГБ-у и био је постављен у Немачкој. Најпознатији је по првих осам година предсједништва када је руска економија осам година узлетјела на нове врхунце. Он и даље добија велико одобрење од својих сународника и међународне заједнице.

Премијери Русије од пада Совјетског Савеза

РангПремијер Руске ФедерацијеТрајање (а) у канцеларији или као вршилац дужности премијера
1Борис Николаиевицх Иелтсин

6. новембар 1991. до 15. јуна 1992. године
2Иегор Тимуровицх Гаидар

15. јуна 1992. до 14. децембра 1992. године
3Виктор Степанович Черномирдин

14. децембра 1992. до 23. марта 1998. године; 23. августа 1998. године до 11. септембра 1998. године
4Сергеи Владиленовицх Кирииенко

Од 23. марта 1998. до 23. августа 1998. године
5Јевгениј Максимович Примаков

11. септембра 1998. до 12. маја 1999. године
6Сергеи Вадимовицх Степасхин

12. мај 1999. до 9. августа 1999. године
7Владимир Владимирович Путин

9. августа 1999. до 7. маја 2000. године; 8. мај 2008 - 7. мај 2012
8Михаил Микхаиловицх Касианов

7. маја 2000. до 24. фебруара 2004. године
9Виктор Борисович Кхристенк

24. фебруара 2004. до 5. марта 2004. године
10Микхаил Иефимовицх Фрадков

5. март 2004. до 14. септембра 2007. године
11Виктор Алекеиевицх Зубков

14. септембар 2007. до 8. маја 2008. године; 7. мај 2012. до 8. маја 2012. године
12Дмитри Анатолиевицх Медведев

8. мај 2012 до данас

Рецоммендед

Једанаест аустралијских осуђеника на УНЕСЦО-вом попису светске баштине у Аустралији
2019
Када је Чиле стекао независност од Шпаније?
2019
Шта и када је Светски дан здравља?
2019